Zajrzyj na Nasz

LOGOWANIE :

ATH POLECA :

Starsze Artykuły

29 kwiecień 2024
22 kwiecień 2024
30 marzec 2024

Rajd Ponary-Pamiętamy 2017

W dniach między 12-21 sierpnia bieżącego roku, nasz klubowy Brat Bogdan Jerzyło wybrał się na niepowtarzalną wyprawę motocyklową, która jest tylko częścią Rajdu Katyńskiego. Etap Ponary-Pamiętamy obejmuje ok. 3500 tys. kilometrów, przypominając nam jak wielu musiało zginąć abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolną ojczyzną.  Jak zdradził nam Bodzio jego marzeniem jest przejechanie trasy całego Rajdu Katyńskiego. Życzymy wytrwałości w dążeniu do celu.

Ponary to obecnie dzielnica Wilna. Natomiast w pierwszej połowie XX w. podwileńska miejscowość, uznawana przez mieszkańców miasta za ustronne, ciche letnisko. To miejsce szczególne również ze wzgędu na wielką tragedię i okrucieństwo, którego tam dokonano. Przez lata spychane do niepamięci, przemilczane przez komunistów, zapomniane przez naszych sąsiadów. Pierwszych mordów w Ponarach Niemcy dokonali 4 lipca 1941 r, początkowo mordowało SS, potem oddział ochotników litewskich, oraz Specjalny Oddział SD jak również tzw. Policja Bezpieczeństwa.  Z czasem miejsce to otrzymało wśród polskiej ludności pogardliwą nazwę „strzelców ponarskich”. Początkowo skazanych na śmierć przywożono w dużych grupach samochodami lub transportem kolejowym. Ustawiano ich nad istniejącymi dołami i rozstrzeliwano z ustawionej broni maszynowej. Nie gwarantowało to jednak śmierci wszystkich, a jednocześnie pochłaniało dużą ilość amunicji. Po kilku tygodniach zmodyfikowano sposób mordowania. Na miejsce kaźni przyprowadzano dziesięcioosobowe grupy skazańców. Musieli się rozebrać z wierzchniego ubrania, a następnie stanąć twarzą w stronę dołu tak aby widzieli własne mogiły, a  plecami do plutonu egzekucyjnego złożonego z dziesięciu strzelców.  Większe dzieci stały w szeregu z dorosłymi, a małe były trzymane przez matki na rękach. W tym drugim wypadku jeden strzelec przypadał na matkę, a drugi na dziecko. Czasami dla zaoszczędzenia amunicji małe dzieci wrzucano żywcem do dołów. Mordowano pojedynczymi strzałami z broni długiej bądź krótkiej. Reszta oczekujących na śmierć stała w długiej kolumnie. Do utrzymania porządku, służyły gumowe pałki i psy.

Ponary to miejsce kaźni wielu narodowości. W latach 1941–1944 zginęło  tam około 60-70 tys. żydów. Zabijano Cyganów, Tatarów, Białorusinów. Wszyscy oni byli obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Ginęli Polacy, stanowiący po żydach najliczniej eksterminowaną grupę narodowościową w Wilnie. Dokładna liczba zamordowanych nie jest do końca znana. Już jesienią 1943 r. zaczęto zacierać ślady zbrodni. Wydobywano z dołów śmierci ciała, układano w wielowarstwowe stosy, które paliły się po 7–8 dni. Między grudniem 1943 r. a 15 kwietnia 1944 r. wydobyto i spalono w ten sposób blisko 70 tys. ciał. Pozostałe z nich niedopalone kości zakopywano między żeliwnymi płytami, a następnie popiół mieszano z piaskiem, który wsypywano do przygotowanych rowów. Zamaskowanie zbrodni odniosło częściowy sukces. Ze względu na brak szczątków nie można do dziś ustalić dokładnej liczby ofiar. 

Zbrodnia w wileńskich Ponarach nie istnieje w zbiorowej pamięci. Musimy o niej  przypominać. Stąd już 6 edycja Rajdu Motocyklowego „Ponary-Pamiętamy”.

 

VI RAJD PONARY PAMIĘTAMY– 2017

12.08.2017   Włocławek - Warszawa -164 km.

13.08. 2017  Warszawa - Radzymin – Treblinka – Zuzela – Sokółka-387 km. 

14.08.2017   Sokółka – Gidle – Kopciowo – Ponary - Wilno (Ostra Brama) – 363 km.

15.08. 2017  Wilno - Zułów - Dyneburg – Raipole – 470 km.

16.08.2017   Raipole–granica LV/RUS – Katyń – 428 km.

17.08.2017   Katyń– Smoleńsk – Katyń - 130 km.

18.08.2017   Katyń- granica RUS/LV(po południu) - Raipole – 378 km

19.08.2017   Raipole – granica LV/BY(rano) - Brasław – Mińsk – Kleck – 627 km.

20.08.2017   Kleck–Pińsk–Janów Poleski – Brześć– Połowce granica BY/PL(po południu) - Łomża- 436 km

21.08.2017   Łomża – Włocławek – 282 km.

 

Cała trasa to dystans 3665 km.

Starsze Artykuły

Czytaj...
Motoświęconka 2024

Motoświęconka 2024 już za nami. Dzisiejsze święcenie pokarmów przy okazji celebrowania Triduum Paschalnego  jak co roku stanowiło nie tylko okazję do spotkania i przeżywania ważnych chwil religijnych, lecz również do integrowania społeczności lokalnej oraz pasjonatów motoryzacji. Relacja foto z tego wydarzenia jest bardzo obszerna i pełna emocji... Dlatego zapraszamy wszystkich do ponownego przypomnienia sobie tych wyjątkowych chwil. Korzystając z okazji ATH Moto Club Włocławek jak co roku życzy Wszystkim… Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja. Poniżej fotorelacja.

{gallery}2024/Motoswieconka2024{/gallery}


2024-03-30
Motoświęconka 2024 już za nami. Dzisiejsze święcenie pokarmów przy okazji celebrowania Triduum Paschalnego  jak co roku stanowiło nie tylko okazję do spotkania i przeżywania ważnych chw...
Czytaj...
Rocznica śmierci JP II(2024).

2 kwietnia 2024 godzina 21:37 to kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II, wielkiego Papieża Polaka.  Ten dzień upamiętnia nie tylko Kościół i wierni na całym świecie, ale także nasza klubowa społeczność ATH MotoClub na czele z Komandorem xSławomirem Drągowskim. Fakt że, co roku pamiętamy o naszym rodaku pokazuje, jak uniwersalne były wartości przez niego głoszone, będące inspiracją ludzi o różnych pasjach. W ten sposób członkowie ATH MotoClub pokazują, że pamięć o Papieżu Polaku jest nadal żywa i ważna, niezależnie od zainteresowań. Poniżej fotorelacja z dzisiejszych wydarzeń.

{gallery}2024/JPII2024{/gallery}


2024-04-02
2 kwietnia 2024 godzina 21:37 to kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II, wielkiego Papieża Polaka.  Ten dzień upamiętnia nie tylko Kościół i wierni na całym świecie, ale także nasza kl...
Czytaj...
Częstochowa 2024

W sercu Polski, gdzie historia spotyka się z pasją do dwóch kółek, odbył się coroczny zlot motocyklowy.  W ten sposób miłośnicy jednośladów z całej Polski i nie tylko oficjalnie inaugurują swój sezon. Tegoroczny Zlot Gwieździsty im. ks. Ułana Zdzisława Peszkowskiego, odbył się 20-21 kwietnia. Pogoda w tym roku nie była łaskawa, ale nie stanowiło to żadnej przeszkody dla ATH Moto Club Włocławek, którzy zaznaczyli swoja obecność na Jasnej Górze. Częstochowa, znana przede wszystkim z religijnego dziedzictwa, na dwa dni stała się naszą mekką, gdyż jak wiadomo ATH Motoclub Włocławek, to klub z bogatą historią i wyjątkowym podejściem do motocyklowego braterstwa i historii. Poniżej fotorelacja z naszego wypadu.

{gallery}2024/Czestochowa2024{/gallery}


2024-04-22
W sercu Polski, gdzie historia spotyka się z pasją do dwóch kółek, odbył się coroczny zlot motocyklowy.  W ten sposób miłośnicy jednośladów z całej Polski i nie tylko oficjalnie inau...
Czytaj...
ATH w Licheniu 2024

W sobotę 27 kwietnia w Licheniu odbywało się XII Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Pojazdów Zabytkowych. Piękna pogoda przełożyła się na frekwencję – zdaniem organizatorów na parkingu przy Bazylice stawiło się około 10 tysięcy motocykli – jest to wynik absolutnie rekordowy. Oprócz tysięcy motocykli na miejscu można było podziwiać także samochody zabytkowe, ponieważ również dla posiadaczy takich pojazdów dedykowane jest to wydarzenie. Nie zabrakło Syrenek, Żuków, Nys, czy kultowych Polonezów i „Maluchów”. Na parkingu prezentowały się także stare, lecz zadbane, auta zagranicznych marek, jak Cadillac, Citroen bądź Skoda. Oczywiście nie zabrakło również motocyklistów ATH MOTOCLUB Włocławek, dla których był to już kolejny wyjazd w tym sezonie. Myślami byliśmy jednak już na lotnisku w Kruszynie, gdzie 1 maja 2024 organizujemy naszą sztandarową imprezę – MOTO-AERO 2024, na którą oczywiście wszystkich serdecznie zapraszamy.

Opracował: Artur Ratajczyk

Foto: Jarosław Nowakowski

{gallery}2024/Lichen2024{/gallery}


2024-04-29
W sobotę 27 kwietnia w Licheniu odbywało się XII Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Pojazdów Zabytkowych. Piękna pogoda przełożyła się na frekwencję – zdaniem organizatorów na parkingu przy ...

Video ATH